Dlaczego kawa?
Dlaczego kawa? | Papillon Coffee
NASZA KAWA NA ZDROWIE
Kawa ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Powszechnie wiadomo, że poprawia nastrój, daje energię do działania, pobudza umysł do lepszej wydajności, pozwala niwelować zmęczenie fizyczne i psychiczne. Badania naukowe potwierdzają także jej pozytywne oddziaływanie na kondycję fizyczną – wspiera układ krążenia, ogranicza ryzyko występowania chorób serca, obniża poziom „złego” cholesterolu, wspomaga odchudzanie, zapobiega i pomaga w zwalczaniu cukrzycy typu 2, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Światowa Organizacja Zdrowia w 2016 roku wydała oświadczenie, że kawa nie tylko nie jest rakotwórcza (jak wcześniej uważano), ale nawet może przeciwdziałać niektórym rodzajom nowotworów. Zmniejsza ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Warto pamiętać, że w 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie umieścił kawę w nowej piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla osób dorosłych. Zgodnie z tymi wytycznymi możemy pić od 3 do 5 kaw dziennie.
Na dobry nastrój
Już sam moment, kiedy bierzemy do ręki filiżankę gorącej, aromatycznej kawy, wprawia nas w dobre samopoczucie. Kojarzy nam się z relaksem, wytchnieniem, ale także jasnością umysłu, sprawczością i… szczęściem. To nie tylko subiektywne odczucie, ale wynik działania głównie kofeiny i polifenoli.
Kofeina stymuluje mózg i podnosi poziom m.in. dopaminy, która odpowiada za energię, samopoczucie, motywuje do działania. Spożywanie 400-600 mg kofeiny dziennie nie wywołuje zazwyczaj negatywnych odczuć. Jednak należy pamiętać, że niektóre osoby wykazują wysoką wrażliwość na kofeinę, co wynika głównie z uwarunkowań genetycznych, dlatego indywidualnie trzeba sprawdzić, jaka ilość jest dla nas odpowiednia. Możemy też wybrać kawę o mniejszej zwartości kofeiny lub spróbować naszej Kolumbia Bezkofeinowa
Polifenole zawarte w kawie łagodzą reakcje zapalne i pomagają przywrócić produkcję innego neuroprzekaźnika – serotoniny, zwanej też hormonem szczęścia. Dzięki temu „mała czarna” poprawia nam humor i łagodzi objawy nerwicowe. Wśród polifenoi jest kwas chlorogenowy (CGA), który jest naturalnym przeciwutleniaczem wspierającym mechanizmy obronne komórek człowieka.
Bystrość umysłu
Pierwszym odruchem po przebudzeniu jest sięgnięcie po gorącą kawę, która od razu stawia nas na nogi. Poprawia koncentrację, przywraca trzeźwość myślenia, przyśpiesza reakcję na różnego rodzaju bodźce. Jej działanie można porównać do efektu, jakie krótkowidz osiąga po włożeniu okularów – to co było niewyraźne i zamglone pojawia się od razu w pełnej okazałości. Czujemy, że znów panujemy nadsytuacją i jesteśmy gotowi do codziennych wyzwań. Kofeina pozwala nam też przezwyciężyć spadek formy, kiedy nadal musimy działać na pełnych obrotach, np. podczas wykonywania wymagających skupienia i wysiłku umysłowego zadań lub pokonania długiej monotonnej trasy siedząc za „kółkiem”.
Sprawność fizyczna
Kawa zwiększa siłę, wytrzymałość i szybkość, zmniejsza zmęczenie podczas wysiłku fizycznego i ogranicza ryzyko wystąpienia zakwasów, co powinni docenić m.in. sportowcy i osoby aktywne. Dzieje się tak w wyniku zwiększonej produkcji adrenaliny, przyspieszającej pracę układu krwionośnego i podniesienia ciśnienia tętniczego, a to poprawia wydolność organizmu. Istotny jest też wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych, co m.in. chroni białka mięśniowe.
Smukła sylwetka
Delektowanie się aromatyczną kawą wspomaga ciało i psychikę podczas odchudzania. Kofeina przyśpiesza metabolizm i pomaga spalać więcej kalorii, nawet gdy nie robimy żadnych ćwiczeń, a podczas wysiłku fizycznego efekty są jeszcze bardziej spektakularne. Kawa wypita godzinę przed treningiem doda nam energii, zwinności i siły, a organizm w pierwszej kolejności będzie spalał tłuszcz.
„Mała czarna” stanowi nagrodę za wyrzeczenia podejmowane w walce ze zbędnymi kilogramami, co wprawia nas w dobry nastrój i pozwala ustrzec się przed pokusą podjadania. Dzięki temu wymarzona szczupła sylwetka jest łatwiej osiągalna. I mamy sukces J
Cholesterol pod kontrolą
Powszechnie wiadomo o szkodliwości tzw. „złego” cholesterolu, czyli cholesterolu LDL (lipoproteina niskiej gęstości). Jego wysoki poziom we krwi stwarza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, zawału serca oraz udaru mózgu. Kawa pobudza produkcję żółci, która przyspiesza wydalanie cholesterolu z organizmu. A polifenole, czyli antyutleniacze, spowalniają powstawanie i przyklejanie się blaszki miażdżycowej w tętnicach. Tak więc i w tym przypadku ten aromatyczny napój ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest jednak jedno „ale” – należy zwracać uwagę, na sposób parzenia kawy. Jeśli pijemy kawę z ekspresu to nie mamy się czego obawiać, kwasy tłuszczowe znajdujące się w kawie osadzają się na filtrach. Natomiast jeśli lubimy kawę niefiltrowaną (która może zwiększać poziom cholesterolu we krwi), to zalecane jest picie nie więcej niż 1 – 2 filiżanek.
Zapobieganie cukrzycy
Kawa pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, poprawia reakcję insulinową po posiłku i łagodzi stany zapalne. Liczne badania potwierdzają, że jest ona sojusznikiem w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z czynników, który pozwala obniżyć poziom cukru w organizmie jest zawarty w kawie kwas chlorogenowy. Działa na trzy sposoby: zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę (więc potrzeba jej mniej), zmniejsza wchłanianie glukozy w jelitach, spowalnia produkcję cukru w wątrobie. Z kolei występująca w kawie niacyna bierze udział w biosyntezie insuliny. U osób, które regularnie piją kawę występuje mniejsze ryzyko zachowania na tę groźną chorobę metaboliczną.
Ochrona przed nowotworami
Smakosze kawy mają jeszcze jeden powód, aby regularnie raczyć się ulubionym napojem ̶ najnowsze badania wskazują, że kawa chroni przed rakiem. Zarówno ta kofeinowa, jak i bezkofeinowa, bo za jej prozdrowotne działanie odpowiadają przede wszystkim polifenole, w tym główny ich przedstawiciel, czyli kwas chloro genowy (którym już tyle dobre przeczytaliście wcześniej). Nawet jedna czy dwie filiżanki dziennie zmniejszają ryzyko zachorowania na marskość wątroby i kamicę żółciową, nowotwór jelita grubego, prostaty, błony śluzowej macicy. Naukowcy ustalili również, że u osób regularnie pijących kawę występuje niższe ryzyko wystąpienia nowotworów jamy ustnej oraz czerniaka.
Sprzymierzeniec serca
Zawarta w kawie kofeina wpływa korzystnie na funkcjonowanie komórek mięśnia sercowego. Jak ustalili naukowcy regularne picie kawy chroni ten organ przed uszkodzeniem. Kofeina przyspiesza czynność serca i zwiększa napięcie mięśnia sercowego. Dzięki temu zwiększa się ilość krwi wtłaczanej przez jedną z komór serca do tętnicy i wzrasta częstość skurczów serca (wzrost kurczliwości i pobudliwości). To powoduje niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego. Dobrej jakości kawa, bogata w przeciwutleniacze i związki o działaniu przeciwzapalnym, w pozytywny sposób wpływa na stan układu krążenia. Należy jednak indywidualnie dobierać ilość wypijanej kawy, bo niestety, nie jest wskazana dla osób z wysokim ciśnieniem.
ODCHUDZAJĄCA MOC
NASZYCH KAW
Smukła sylwetka
Delektowanie się aromatyczną kawą wspomaga ciało i psychikę podczas odchudzania. Kofeina przyśpiesza metabolizm i pomaga spalać więcej kalorii, nawet gdy nie robimy żadnych ćwiczeń, a podczas wysiłku fizycznego efekty są jeszcze bardziej spektakularne. Kawa wypita godzinę przed treningiem doda nam energii, zwinności i siły, a organizm w pierwszej kolejności będzie spalał tłuszcz.
Dla aktywnych proponujemy naszą dedykowaną mieszankę ESPRESSO SPORT, która da moc i energię, a jednocześnie pomoże w spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej.
„Mała czarna” stanowi nagrodę za wyrzeczenia podejmowane w walce ze zbędnymi kilogramami, co wprawia nas w dobry nastrój i pozwala ustrzec się przed pokusą podjadania. Dzięki temu wymarzona szczupła sylwetka jest łatwiej osiągalna. I mamy sukces
Kawa zielona wspomagająca odchudzanie
Czarny, aromatyczny napój, często stawia nas na nogi każdego ranka i jest świetnym urozmaiceniem spotkań towarzyskich. Kawę taką uzyskujemy na drodze palenia zielonych ziaren kawowca, przez co otrzymujemy energetyzujący, aromatyczny napój o wyjątkowym smaku. Proces ten zmniejsza w pewnym zakresie zawartość cennych składników, jak np. kwas chlorogenowy.
Arabica Zielona Organiczna (mielona) wspomaga odchudzanie poprzez przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej i przemiany węglowodanów. Najlepsze są kawy organiczne uprawiane tylko na bazie naturalnych nawozów bez pestycydów, nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin.
Jak przyrządzić zieloną kawę?
dwie czubate łyżeczki (~15g) zmielonej kawy zalewamy wrzątkiem (200- 250ml) i czekamy około 10 minut, aż się zaparzy. Wypijamy 1-2 porcje dziennie okołopół godziny przed posiłkiem. Do wywaru można dodać np. trochę cukru, miodu i kardamonu do smaku, można również zaparzać z kawą paloną np.65% palona + 35% zielona.
Jeśli potraktujemy napój z zielonej kawy jak lekarstwo, to naprawdę smakuje nieźle.
W naszej ofercie znajdziesz Arabica Zielona Organiczna (mielona), która zdecydowanie pozytywnie wpłynie na Twoją sylwetkę i samopoczucie.
KAWA – CO ONA W SOBIE MA…
-
Kofeina – czyli, to co nas pobudza. W arabice jest jej ok. 0,7 – 1,6%, a w robuście 1,7 – 4%.
-
Polifenole– związki o właściwościach przeciwutleniających, czyli zwalczającychwolne rodniki (które mogą prowadzić do różnych chorób). Wśród nich jest kwas chlorogenowy (CGA), uważany za największego sprzymierzeńca w walce z chorobami o podłożu zapalnym – od chorób serca po depresję.
-
Witaminy – z grupy B: B2, B3, B5 i B6 oraz kwas foliowy i witamina E
-
Związki mineralne – około 4% składu ziarna kawy. Najczęściej występują: wapń, fosfor oraz magnez. Są też nieliczne ilości żelaza, sodu, cynku, miedzi, kobaltu, niklu, manganu, chromu, fluoru i jodu
-
Kwasy organiczne – mrówkowy, octowy, mlekowy i glikolowy, które powstają w procesie wypalania. To one odpowiadają za specyficzny kwaśny posmak kawy palonej
-
Woda – ziarna kawy przed obróbką termiczną powinny mieć ok. 10-13% wody, a po wypalaniu woda nie powinna przekraczać 1%
-
Białka – przed wypaleniem kawa powinna zawierać ich ok. 13%. Pod wpływem wysokich temperatur białka te rozkładają się niemalże w całości, tworząc reakcje z innymi komponentami, nadając kawie wyjątkowe nuty zapachowo-smakowe.
-
Węglowodany – zielone ziarna zawierają ich ok. 40%. Dominuje wśród nich sacharoza. Podczas palenia, podobnie jak w sytuacji białek, następuje znaczne zmniejszenie tej ilości.
-
Kwasy tłuszczowe – jest ich około 7–17%, arabika zazwyczaj ma ich dużo więcej niż robusta (o ok. 5%). Sami możemy zmniejszyć poziom kwasów tłuszczowych w kawie, np. poprzez grubsze mielenie ziaren, filtrowanie ich lub parzenie kawy w niższej temperaturze (ok. 80 stopni Celsjusza). Dzięki temu spożyjemy ich mniej, ponieważ będą znajdować się w fusach, a mniej znajdzie się w naparze.
Bogactwo odmian kawy, które różnią się składem chemicznym, a także sposób parzenia i dobór odpowiednio skomponowanej mieszkanki pozwala każdemu znaleźć kawę najlepiej zaspokajającą indywidualne gusta smakowe i potrzeby odżywcze.
Zapraszamy do naszego sklepu.
-
Kofeina – czyli, to co nas pobudza. W arabice jest jej ok. 0,7 – 1,6%, a w robuście 1,7 – 4%.
-
Polifenole– związki o właściwościach przeciwutleniających, czyli zwalczającychwolne rodniki (które mogą prowadzić do różnych chorób). Wśród nich jest kwas chlorogenowy (CGA), uważany za największego sprzymierzeńca w walce z chorobami o podłożu zapalnym – od chorób serca po depresję.
-
Witaminy – z grupy B: B2, B3, B5 i B6 oraz kwas foliowy i witamina E
-
Związki mineralne – około 4% składu ziarna kawy. Najczęściej występują: wapń, fosfor oraz magnez. Są też nieliczne ilości żelaza, sodu, cynku, miedzi, kobaltu, niklu, manganu, chromu, fluoru i jodu
-
Kwasy organiczne – mrówkowy, octowy, mlekowy i glikolowy, które powstają w procesie wypalania. To one odpowiadają za specyficzny kwaśny posmak kawy palonej
-
Woda – ziarna kawy przed obróbką termiczną powinny mieć ok. 10-13% wody, a po wypalaniu woda nie powinna przekraczać 1%
-
Białka – przed wypaleniem kawa powinna zawierać ich ok. 13%. Pod wpływem wysokich temperatur białka te rozkładają się niemalże w całości, tworząc reakcje z innymi komponentami, nadając kawie wyjątkowe nuty zapachowo-smakowe.
-
Węglowodany – zielone ziarna zawierają ich ok. 40%. Dominuje wśród nich sacharoza. Podczas palenia, podobnie jak w sytuacji białek, następuje znaczne zmniejszenie tej ilości.
-
Kwasy tłuszczowe – jest ich około 7–17%, arabika zazwyczaj ma ich dużo więcej niż robusta (o ok. 5%). Sami możemy zmniejszyć poziom kwasów tłuszczowych w kawie, np. poprzez grubsze mielenie ziaren, filtrowanie ich lub parzenie kawy w niższej temperaturze (ok. 80 stopni Celsjusza). Dzięki temu spożyjemy ich mniej, ponieważ będą znajdować się w fusach, a mniej znajdzie się w naparze.
Bogactwo odmian kawy, które różnią się składem chemicznym, a także sposób parzenia i dobór odpowiednio skomponowanej mieszkanki pozwala każdemu znaleźć kawę najlepiej zaspokajającą indywidualne gusta smakowe i potrzeby odżywcze.
Zapraszamy do naszego sklepu.